Embed

Öksürüğün Sebepleri

Öksürüğün Sebepleri

Öksürüğün Nedenleri,Öksürük Neden Olur,Öksürüğün Sebepleri,Öksürük Ve Sebepleri,Öksürüğün Sebebi Nedir,Öksürüğün Nedenleri Nelerdir,Öksürük Sebepleri

Özellikle kış mevsiminde ve mevsim geçiş dönemlerinde sıklıkla karşılaşılan üst solunum yolları hastalıklarına eşlik eden öksürük, aslında vücudun savunma mekanizmasıdır. Fakat öksürüğün tek nedeni üst solunum yolları enfeksiyonu olmayabilir. Öksürük için mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olarak öksürüün sebebini kesin olarak teşhis ettirmeniz gerekir.  Etkin bir tedavi için öksürüğe eşlik eden belirtilerin doğru değerlendirilmesi çok önemlidir.

Öksürüğün Nedenleri,Öksürük Neden Olur,Öksürüğün Sebepleri,Öksürük Ve Sebepleri,Öksürüğün Sebebi Nedir,Öksürüğün Nedenleri Nelerdir,Öksürük Sebepleri

Üst solunum Yolları enfeksiyonları : Öncelikle bilmeniz gereken şey öksürüğün bir hastalık olmadığıdır. Öksürük boğaz ve solunum yollarının temizlenmeini sağlayan vücudun doğal savunma mekanizmasıdır. Öksürük, balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılabilir. Balgamsız öksürük, kurudur ve boğazda bir gıcık verir. Eğer öksürükle birlikte balgam adı verilen sıvı geliyorsa buna "prodüktif öksürük" denir. 3 hafta ve daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul edilir. Akut öksürük enfeksiyonları ise sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşur. Kronik öksürükler bazen seneler sürebilir.

Psikilojik Sebepler : Nezle ve grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması kuru öksürüğe neden olan hastalıklar arasındadır. Sinüzit, bronşit veya sigara içimi ise balgamlı öksürüğe neden olabilir. Ayrıca; kronik kulak problemleri, uzun süre kullanılan tansiyon ilaçları da öksürük nedenleri arasındadır. Zaman zaman öksürüğün nedeni psikolojik de olabilir.

Sigara Tüketimi :  Sigara içen kişilerde zaman içinde sigara sayısının artmasına bağlı olarak bronşlar balgam üretmeye başlar. Bu durum sürekli devam ederse, öksürüğün artmasına ve kronik hale gelmesine neden olabilir. Bu hastalar öksürüklerinin yalnızca sigaraya bağlı oluştuğunu düşünerek, ciddiye almazlar. Ancak, balgamlarında kan gördüklerinde öksürüğün başka bir neden bağlı olduğundan şüphelenerek doktora başvururlar. Bu durum da öksürüğün altında yatan ciddi bir hastalığın teşhisini geciktirebilir.

Şiddetli Öksürük Krizleri :  Özellikle de kuru öksürükler kişilerde krizlere neden olmaktadır. Bu ataklar; baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılma ile sonuçlanabilir. Çok şiddetli öksürükler kasları yorar, bu da idrar kaçırılmasına neden olabilir. Göğüs kafesinde ağrılara ve fıtık oluşturan hastalıklara kadar birçok soruna yol açabilmektedir.

Öksürüğün Tedavisi :  Kronik öksürüklerde tedavi şeklini öksürüğe neden olan hastalık belirler. Örneğin kalp yetmezliğinden kaynaklanan bir öksürük söz konusu ile öksürüğün geçirilmesi kalp yetmezliğinin tedavisi ile mümkün olmaktadır. Aynı şekilde alerji kaynaklı bir öksürük, alerjinin tedavi edilmesi ile durdurulabilir.

Öksürük Şurubu Kullanımı : Doktora danışılmadan öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Kuru bir öksürükte, öksürük söktürücü şurup kullanımı öksürüğün şiddetinin artmasına neden olabilir. Veya balgam çıkarması gereken bir öksürükte, öksürük kesici şuruplar balgam çıkmasına engel olabilir.

Hangi Öksürük Hastalık Belirtisidir ?
Öksürük tedavilerinde; öksürüğe neden olan hastalık tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin daha kısa sürmesi için ilaç veya şurup kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.
• Öksürük, 3 haftadan uzun sürüyor ve antibiyotik tedavisine cevap vermiyorsa,
• Öksürüğe yüksek ateş ve ciddi nefes darlığı eşlik ediyorsa,
• Balgamda kan görüldüyse mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Öksürüğün Nedenleri,Öksürük Neden Olur,Öksürüğün Sebepleri,Öksürük Ve Sebepleri,Öksürüğün Sebebi Nedir,Öksürüğün Nedenleri Nelerdir,Öksürük Sebepleri

PAYLAŞMAK GÜZELLDİRYorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !